Апті Далхадов
Він міг би підкорити не одну сцену…
Скучивши по голосу Апті Далхадова, зірки чеченської естради, одного з визнаних і улюблених співаків республіки, я вирішив завантажити пісні в його виконанні з Інтернету. Але не знайшов жодної, – каже Алхазур Усмаєв, колишній працівник культури, який добре знав, зустрічався і навіть спілкувався з Апті Далхадовим за кілька днів до того, як з ним трапилася трагедія.
У грозненців, які нині проживають за межами республіки, є сайт «Заходьте до нас на вогник». У їхніх повідомленнях відчувається туга, ностальгія за своєю батьківщиною. Як вони опинилися поза своєю батьківщиною – це питання, на який існує безліч відповідей. Але вони сумують…
“Добрий вечір всім! Салам, друзі-земляки! Скажіть, а хто-небудь пам’ятає співака Апті Далхадова? Співак – талантище, куди там Баскову до нашого земляка! Що з ним сталося? »
Ольга, так підписалася одна землячка, пише: «У 80-ті роки в Грозний часто приїжджали заїжджі співаки, але такого, як чеченський співак Апті Далхадов, не було… Скромний, красивий хлопець, а голос…».
«Я пам’ятаю його виступи. Високий, стрункий, в білому смокінгу, чорна густа шевелюра. Одним словом, красень! Голос такий, як ніби солов’я чуєш і не можеш наслухатися», – такий приємний відгук у Марини.
А. Далхадов з’явився на сцені молодим красенем і відразу ж полюбився слухачеві. Природа щедро нагородила його талантом співака, музиканта, дивовижно гармонійною зовнішністю, витонченою душею художника, але начисто позбавила імунітету проти людської вульгарності і підлості.
Будучи студентом музичного училища Грозного, Апті виділявся природним талантом голосу і був улюбленцем викладачів. Його педагог по вокалу Альва Мазаєв вчив його не здаватися і співати, навіть якщо будуть стріляти гармати. Він бачив у ньому талановитого співака, який підкорить сцену і не одну.
80-ті роки для Чечено-Інгушської філармонії були особливо плідними. На її афішах з’явилися нові імена обдарованих співаків: Тамара Дадашева, Зелімхан Дудаєв, Марем Ташаєва, Апті Далхадов, Рамзан Даудов, Магомед Ясаєв, Іслам Гелгоєв, ВІА «Ічкерія». У ці ж роки в філармонії ЧІАССР працювали Юрій Антонов, Олександр Барикін, Ірина Понаровська.
У 1980 році Апті є солістом відомого в республіці і за її межами вокально-інструментального ансамблю «Ічкерія». Керує ансамблем Алі Дімаєв, а в складі ансамблю працюють Марем Ташаєва, Світлана Шаіпова, Башир Мейсігов та інші відомі артисти.
Студент третього курсу музичного училища з провінційної столиці Апті Далхадов став лауреатом на Всесоюзному конкурсі радянської пісні «Сочі-80», де успішно виконав відому пісню Алі Дімаева «Вітчизна-мати». Весь зал був занурений в тишу і в подиві слухав чарівний голос, коли він виконував пісню Яна Френкеля «Журавлі» у музичному супроводі тромбона, скрипки, фортепіано і ударних інструментів. Настільки вишуканого виконання молодим студентом цього музичного шедевра не очікував ніхто.
З цього моменту популярність Апті Далхадова стала стрімко зростати, і його ім’я стає відомим далеко за межами Чечено-Інгушетії. Муса Гешаєв забирає його в Москву, де на хвилі успіху Апті стає відомим і затребуваним. У 1981 році вперше чеченець бере участь у популярній тоді передачі «Шире круг» з піснею А. Дімаева на рідній мові «Даймохк-нана». Після тріумфу в Сочі кілька років Апті є героєм і учасником багатьох музичних передач Центрального телебачення країни. Багато разів він запрошувався для участі в концертах зірок радянської естради (Леонтьєв, Антонов, Барикін та інші). В результаті вісімдесяті роки стали по-справжньому зоряним часом в кар’єрі молодого співака.
Будь-яка пісня у виконанні А. Далхадова ставала хітом. Згадаймо «Даймохк-нана» А. Дімаева, «Нохчі ву со», «Моє місто Грозний» на слова М. Гешаєва або пісні з репертуару Тото Кутуньо, Джо Дассена та інших знаменитих артистів, які Апті виконував не менш майстерно, збагачуючи своєю індивідуальністю і темпераментом. Його репертуар відрізнявся глибоким наповненням патріотичних, ліричних почуттів в текстах, стриманістю і яскравістю музичних форм.
Відсутність захисту від життєвих негараздів, невміння протистояти їм зіграло трагічну роль у долі Далхадова. В період політичних потрясінь, а потім і військових дій на території Чечні Апті, відлучений від сцени, від творчості, так і не зумів зорієнтуватися в новому хаосі.
У серпні 1996 року в Грозному, в мікрорайоні, на прохання своєї матері пішовши за водою для неї, він послизнувся і впав в гаряче джерело сірчаної води. У нього відмовили нирки, і навіть операція, зроблена у військовому госпіталі, не змогла його врятувати. У ті страшні дні багатьох не було в республіці. Очевидцем цієї події була Марем Ташаєва, яка до останнього його подиху стояла біля палати в надії хоч чимось допомогти Апті.
Його зовнішність і голос нагадували чимось Тома Джонса. Апті завжди виглядав на сцені гармонійно та ідеально, одягався дуже красиво і модно.
Як людина був бездоганний і ніхто ніколи не чув від нього нічого поганого. Всі спогади про нього добрі і ніжні, чисті, як сльоза. В статті «Куди зникають лауреати?» (Журнал «Зміна», №11, 1982 р.) писалося: «Які яскраві індивідуальності, як несхожі вони один на одного, як різняться їх вокальна манера, сценічна подача пісні і репертуарні пристрасті. Талант повинен дивувати. І конкурс у Дніпропетровську подарував нам, слухачам, радість від зустрічі з новими, в чомусь несподіваними, самобутніми талантами. І все начебто добре і чудово, і відразу кілька яскравих обдарувань відкрили. Чого ж, питається, сумувати? А справа в тому, що в Дніпропетровську я зустрівся з трьома лауреатами Всеросійського конкурсу виконавців радянської пісні «Сочі-80» В. Алієвим з Горьковської філармонії, стажистом Уфимського оперного театру Р. Гарєєвим і солістом філармонії з Грозного Апті Далхадовим. Всі троє – володарі красивих, добре поставлених голосів. У кожного з них досить професійна виконавська манера, в основі якої лежить, стала давно вже традиційною, стримана і досить статична подача радянської громадянської пісні…». Такою творчою особистістю, володарем таланту від Бога був Апті Далхадов, якому 8 березня 2017 року минуло б 60 років. Образливо і прикро, що у фонотеках радіо і телебачення республіки Чечня не збереглося жодного запису голосу Апті Далхадова, а тому ми не маємо можливості відтворити і слухати пісні у виконанні цього чудового співака.
А разом з тим чеченський народ втратив найяскравішого співака, який повинен був стати художником сцени світового рівня.
Автор – Алхазур Усмаєв. Переклав з російської Ігор Калиниченко.
Від редакції сайту “Music Ocean”: завдяки приватним колекціонерам, зокрема Кирилу Царьову, вдалося знайти декілька записів пісень у виконанні Апті Далхадова.
Залишити відповідь